معرفی وبلاگ
مجله سلامتی بزرگترین مجله درمانی بیماری های بواسیر ، شقاق ، کیست مویی ، فیستول و زگیل زیر نظر دکتر یا پزشک متخصص
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1580
تعداد نوشته ها : 19
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
حمید رضا علیخانی

• علایم بواسیر

اکثراً هموروئید بدون خطر می‌باشد و به جز خونریزیِ محدود، علامتی ندارد. اگر شما هموروئید دارید ممکن است متوجه یک یا چند علامت زیر شوید: خونریزی که معمولا همراه با مدفوع و یا پس از دفع به صورت قطره قطره یا خون پاشی خواهد بود (شایع‌ترین علامت)، درد، خارش، سوزش، ترشح مواد بلغمی و تحریک اطراف مقعد.

آیا ممکن است هموروئید باعث کم خونی شود؟

بله. شایع‌ترین تظاهر هموروئید، خونریزی است و اگر برای مدت طولانی وجود داشته باشد و یا شدید باشد و شخص از تغذیه کافی و مناسبی برخوردار نبوده و آهن مورد نیاز بدنش تأمین نشود، می‌تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.

آیا اسهال می‌تواند موجب خونریزی از هموروئید شود؟

بله. همانند یبوست که موجب صدمه به جدار هموروئید و در نتیجه خونریزی می‌شود، اسهال نیز می‌تواند موجب خونریزی شود و جهت درمان بایستی اسهال کنترل شود.

• انواع هموروئید

دو نوع هموروئید ممکن است ایجاد شود.

الف) هموروئید داخلی

شایع‌ترین تظاهر هموروئید داخلی، خونریزی از مقعد است که ممکن است همراه با اجابت مزاج (روی مدفوع و نه مخلوط با آن) و یا در پایان اجابت مزاج (به صورت خون خالی و معمولا چند قطره) باشد که معمولا همراه با درد نیست.

در هموروئید داخلی فقط در صورت بروز زخم یا سیاه شدن هموروئید و یا بیرون زدن غیر قابل بازگشت آن به خارج از مقعد، درد وجود خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است شخص پس از یک اجابت مزاج و تخلیه روده همچنان احساس وجود مدفوع و عدم تخلیه کامل روده داشته باشد. گاهی ممکن است توده هموروئید بزرگ باشد و در طی زور زدن یا اجابت مزاج بیرون بزند و شخص با لمس کردن مقعد متوجه آن شود که خوشبختانه در غالب موارد خود به خود بالا رفته و به اصطلاح جا می‌افتد. مسائل دیگری ممکن است علایمی شبیه به علایم هموروئید ایجاد کنند؛ یک شقاق (ترک خوردگی کانال مقعد که باید از هموروئید افتراق داده شود) ممکن است خودش را در کانال مقعدی ظاهر کند و باعث درد و خونریزی شود.

ب) هموروئید خارجی

هموروئید خارجی معمولا با وجود یک یا چند برجستگی نخودی یا لوبیایی شکل در دهانه مقعد و گاهی بروز دردِ نه چندان شدید در موقع اجابت مزاج مشخص می‌شود. ممکن است خونریزی نیز رخ دهد. از عوارض نسبتا مهم هموروئید خارجی، لخته شدن خون درون رگ است که با درد نسبتاً شدید و حساسیت روی ناحیه مربوطه مشخص می‌شود.

برجستگی پوستی یا Skin tag (پوست اضافه فیبروزه‌ای که درحاشیه سوراخ مقعد قرار دارد و باقیمانده یک هموروئید خارجی است) و هموروئید خارجی ممکن است باعث خارش ناحیه مقعد شوند و اگر بزرگ باشند ازلحاظ بهداشتی مشکل ایجاد می‌کنند.


• تشخیص

هموروئید خارجی با شرح حال ومعاینه توسط پزشک به راحتی تشخیص داده می‌شود اما در مورد هموروئید داخلی، اگر چه بامعاینه و شرح حال ممکن است تشخیص داده شود ولی جهت رد سایر علل احتمالی و مهم (خصوصاً در افراد میانسال به بالا) آندوسکوپی نیز انجام می‌شود.

لازم به یادآوری است که هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب هموروئید گذاشت. همچنین بیماریهای دیگری که ممکن است ظاهری شبیه به هموروئید داشته باشند باید از هموروئید افتراق داده شوند مانند توده‌های راست روده یا مقعد (نظیر پولیپ، آدنوم و یا سرطان) برگشت راست روده به خارج، برجستگی پوستی یا Skin tag ، زگیل تناسلی و …. .

به هر حال تشخیص نهایی با معاینه توسط پزشک معالج و انجام اقدامات لازم امکان پذیر است.

• درمان

درمان بواسیر شامل کنترل خونریزی، درمان عوارض هموروئید، درمان خود هموروئید ودرمان هموروئید درزمینه حالات وبیماریهای خاص (مانند حاملگی، بیماریهای التهابی روده، بیماران نخاعی) می‌باشد...


دسته ها :

درمان بواسیر در خانه

منطقه را تمیز نگه دارید. هر چند که پاک کردن ناحیه مقعد می تواند دردناک باشد به آرامی آن را با یک لیف حمام نرم، آب گرم و صابون ملایم بشویید.

کرم هیدروکورتیزون، مسکن موضعی مانند لیدوکایین یا بنزوکائین استفاده نمایید.

آلوئه ورا: آلوئه ورا روان کننده و تسکین دهنده است شما می توانید ژل آلوئه ورا از داروخانه خرید نمایید و در موضع بمالید.

سرکه: سرکه سفید و یا سرکه سیب می تواند به تسکین خارش، سوزش و التهاب کمک کند یک توپ پنبه با سرکه خیس کنید و به موضع بمالید.

هیدراته بمانید: آب قابل شرب مدفوع شما را نرم می کند و نیاز به فشار در هنگام دفع را کاهش می دهد هنگامی که شما گمان یک هموروئید دارید مصرف آب خود را به هشت تا 10 لیوان آب در روز افزایش دهید.

فیبر بیشتری مصرف کنید. فیبر یکی دیگر از نرم کننده های مدفوع بسیار عالی است شما می توانید آن را با خوردن غذاهای با فیبر بالا یا با استفاده از یک مکمل فیبر و یا هر دو به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

حبوبات بیشتر، غلات سبوس دار، دانه ها، میوه ها و سبزیجات بخورید.

شما می توانید از داروهای بدون نسخه مانند مکمل های پسیلیوم مانند Citrucel یا موسیل استفاده نمایید.

نشستن در وان آب گرم. آب گرم تسکین دهنده هموروئید است اطمینان حاصل کنید که آب گرم است نه داغ.

.

.

.

دسته ها :
X