معرفی وبلاگ
مجله سلامتی بزرگترین مجله درمانی بیماری های بواسیر ، شقاق ، کیست مویی ، فیستول و زگیل زیر نظر دکتر یا پزشک متخصص
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1574
تعداد نوشته ها : 19
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
حمید رضا علیخانی

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.


دسته ها :

مراقبت از رکتوم

  • روزی حداقل ۳-۴ بار و بعد از اجابت مزاج داخل وان آب گرم بنشینید. قبل از نشستن در آب گرم، مقداری آب گرم در ناحیه مقعد بریزید. این کار به کاهش درد و اسپاسم در ناحیه مقعد کمک می کند. به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه نشستن داخل آب گرم را ادامه دهید. این کار درمان زگیل مقعدی را سرعت می بخشد.
  • به مدت چند هفته از پاک کردن مقعد با دستمال کاغذی و خشک خودداری کنید.
  • چند روز اول بعد از عمل، پس از اجابت مزاج، محل را با اسپری کردن آب تمیز کنید و فشار آب زیادی به این منطقه وارد نکنید.می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.
  • پانسمان ناحیه مقعد باید به مدت ۷ تا ۱۴ روز باقی بماند. در طی این مدت باید پانسمان خود را تعویض کنید تا محل زخم تمیز بماند. ترشحات روی پانسمان کم کم به رنگ روشن در می آیند و زرد می شود. اگر ترشحات پانسمان به رنگ قرمز بود حتما به پزشک اطلاع دهید.

فعالیت ها

استراحت کنید اما مدت زیادی خوابیده نمانید. سعی کنید کم کم در خانه و اطراف آن راه بروید اما این مدت نباید خیلی طولانی شود.

رانندگی را به زمان بعد از تمام شدن داروهایتان موکول کنید و در زمان مصرف دارو ها از رانندگی خودداری کنید.

قبل از بازگشت به کار، با پزشک مشورت کنید. ممکن است زمان بیشتری برای استراحت نیاز داشته باشید.

داروها

شما تحت عمل جراحی قرار گرفته اید بنابراین درد داشتن امری طبیعی است. اگر درد دارید از داروهای مسکن که دکتر تجویز کرده است را استفاده کنید.

در مدت مصرف دارو ها کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارند انجام ندهید مانند رانندگی کردن.

از مصرف الکل خودداری کنید.

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی زگیل مقعدی

  • هرگز جلوی مدفوع خود را نگیرید. هر چه بیشتر مدفوع را کنترل کنید، مدفوع سفت تر می شود و شما را دچار یبوستمی کند. ممکن است پزشک برای شما داروی ملین تجویز کند. آنها را مصرف کنید تا به یبوست دچار نشوید. بهتر است یک اجابت مزاج راحت داشته باشید تا اینکه این کار را برای خود دردناک کنید.
  • مواد غذایی با فیبر بالا مصرف کنید.
  • یه مقدار زیادی مایعات مصرف کنید.
  • بعد از اولین اجابت مزاج باز هم غذاهای با فیبر بالا را ادامه دهید.
منبع: بیچشک
دسته ها :
X