معرفی وبلاگ
مجله سلامتی بزرگترین مجله درمانی بیماری های بواسیر ، شقاق ، کیست مویی ، فیستول و زگیل زیر نظر دکتر یا پزشک متخصص
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1582
تعداد نوشته ها : 19
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
حمید رضا علیخانی

شقاق ( فیشر ) و بواسیر (هموروئید ) دو بیماری متفاوت در مقعد هستند که دانستن اختلاف آن ها از نظر علائم ، روش های درمان و شباهت‌های فراوان این دو بیماری ضروری است. در این مقاله ابتدا به شناخت این دو بیماری و سپس درمان های هر کدام می‌پردازیم.فیشر یا شقاق ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می‌دهد که بسیار دردناک بوده و گاهی با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. دلایل ایجاد این زخم متفاوت است ولی در بیشتر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است.

هموروئید یا بواسیر یکی از علل شایع خونریزی های روده بزرگ است. هموروئیدها اعضای طبیعی قسمت انتهایی روده بزرگ هستند که به دلایل متفاوت دچار عارضه هموروئید می شود و اصولاً در بروز هموروئید زمینه های ارثی و خانوادگی، بیماری های غددی، علل زمینه ای، تغذیه، شغل، آب و هوا، مسائل روانی، سن، دارو، عفونت، حاملگی، سرفه زیاد، زورزدن، استفراغ، و یبوست مؤثر هستند.

زخم مقعد (شقاق) دو نوع حاد و مزمن دارد. در نوع شقاق حاد، زخم سطحی است و با درمان دارویی بهبود حاصل می شود. افراد مبتلا به انواع شقاق مزمن سابقه چندین مرتبه دردهای مشابه دارند و زخم آن ها عمقی است و با برجستگی در مجاور مقعد همراه است. درمان این گروه افراد مشکل‌تر است و به جراحی شقاق نیاز پیدا می‌کنند. البته جراحی  با لیزر پیشنهاد می‌شود.
زمانی حاد گفته می‌شود که کمتر از 6 هفته از زمان شروع‌اش گذشته باشد و مریض به پزشک مراجعه می‌کند. در این مواقع حدود 95 درصد با درمان دارویی بهبود پیدا می‌کند. اما اگر از 6 هفته گذشته باشد و بیمار مراجعه کند، آن زمان دیگر به درمان دارویی جواب داده نمی شود. در این مواقع باید از روش جراحی باز یا لیزر برای درمان کمک گرفت. این بیماری با درد و خون‌ریزی همراه است.
دسته ها :
X