معرفی وبلاگ
مجله سلامتی بزرگترین مجله درمانی بیماری های بواسیر ، شقاق ، کیست مویی ، فیستول و زگیل زیر نظر دکتر یا پزشک متخصص
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 5893
تعداد نوشته ها : 20
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
حمید رضا علیخانی

انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی برای تشخیص بیماری های روده

انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی برای تشخیص بیماری های روده

سیگموئیدوسکوپی یکی از روش های تشخیص برای انواع بیماری ها به شمار می رود. در این روش پزشک می تواند با استفاده از دستگاه ناحیه سیگموئید در روده بزرگ را بررسی نماید و مشکلاتی نظیر انواع زخم ها، پولیپ ها، سلول های غیرطبیعی، سرطان و … را بررسی نماید. این روش تشخیصی ممکن است همراه با ترس و نگرانی باشد، اما باید بگوییمسیگموئیدوسکوپی بدون درد و خونریزی انجام می شود و مشکل خاصی را به دنبال نخواهد داشت. پس در صورت توصیه پزشک برای انجام سیگموئیدوسکوپی در انجام آن کوتاهی نکنید.

سیگموئیدوسکوپی چیست ؟

سیگموئید سومین کولون نزولی است، این قسمت از روده، رکتوم را به مقعد متصل می کند. سیگموئیدوسکوپی نوع روش درمانی است که این امکان را به پزشک میدهد تا داخل این قسمت را مشاهده نماید. این روش با استفاده از لوله بلند و انعطاف پذیری انجام می شود. این لوله دارای دوربین و نور است که به مانیتور متصل شده و به پزشک این امکان را میدهد که داخل روده در قسمت سیگموئید را مشاهده نماید.

در آزمایش کولونوسکوپی، پزشک تمام قسمت کولون را بررسی نماید، اما در صورتی که تنها کولون سیگموئید نیاز به بررسی داشته باشد، از این آزمایش استفاده می شود.

در چه صورت سیگموئیدوسکوپی تجویز می شود ؟

سیگموئیدوسکوپی در صورت ایجاد مشکلات و بیماری های مربوط به روده کاربرد دارد. به طور کل در صورت بروز علائم زیر جهت بررسی علت مشکل از سیگموئیدوسکوپی استفاده می شود :

بسته به سابقه خانوادگی و شرایط فرد ممکن است، انجام این آزمایش از سن ۵۰ سالگی هر ۵ سال یکبار تکرار شود.

قبل از انجام سیگموئیدوسکوپی

قبل از انجام این آزمایش لازم است، مراحلی را طی کرده و روده را به طور کامل تخلیه نمایید تا برای انجام آزمایش آماده شود. برای این امر لازم است از ۳ روز قبل از انجام آزمایش از غذاهای آبکی مصرف نمایید. ممکن است برای این منظور پزشک مصرف داروهای ملین را نیز تجویز نماید.

در این دوران از مصرف غذاهای قرمز رنگ خودداری نمایید، زیرا ممکن است در نتایج آزمایش با خون اشتباه گرفته شود. در صورت مصرف هرگونه دارو یا مکمل پزشک خود را در جریان بگذارید.

در طول سیگموئیدوسکوپی

برای انجام سیگموئیدوسکوپی ممکن است پزشک از داروهای آرام بخش و یا بی حسی موضعی استفاده نماید، اما معمولاً بیمار بی هوش نمی شود،ق زیرا ممکن است پزشک به مکالمه با بیمار نیاز داشته باشد. برای این منظور لازم است بیمار به سمت چپ بدن خود دراز بکشد تا پزشک بتواند سیگموئیدسکوپ را وارد مقعد نموده و به راحتی قسمت انتهایی روده را بررسی نماید.

در حین آزمایش از طریق این لوله مقداری هوا وارد کولون می شود، تا کولون باز تر شود. در صورتی که در طول آزمایش احساس راحتی نمی کنید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اگر در طول آزمایش پزشک پولیپ و با بافت غیر طبیعی را مشاهده نماید با استفاده از دستگاه مخصوصی آن را از بین برده و نمونه ای را جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. مدت زمان انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی بین ۱۰ الی ۳۰ دقیقه متغیر است.

بعد از سیگموئیدوسکوپی

بعد از انجام آزمایش معمولاً بیمار درد چندانی نداشته و می تواند به زندگی عادی خود بازگردد. تنها در صورتی که بی حسی تزریق شده باشد، نیاز به همراه خواهد داشت. بعد ازسیگموئیدوسکوپی در صورت برداشت پولیپ ممکن است بیمار دچار خونریزی شود که بعد از مدتی رفع می شود. همچنین انبساط و انقباض عضلانی نیز امر طبیعی است. اما در صورت بروز هر یک از علائم زیر لازم است با پزشک مشورت نمایید :

 • درد شکم
 • سرگیجه
 • مدفوع خونی
 • تب
دسته ها :

تاثیر پماد دیلتیازم بر درمان شقاق یا فیشر مقعدی و موارد منع مصرف

تاثیر پماد دیلتیازم بر درمان شقاق یا فیشر مقعدی و موارد منع مصرف

پماد دیلتیازم از داروهای موضعی است که برای درمان شقاق مقعد یا همان ترک مقعد کاربرد دارد. مهمترین علت بروز شقاق (فیشر) ابتلا به یبوست های مکرر است اما به طور کلی می توان گفت هر عاملی که فشار وارده به مقعد را افزایش دهد، می توان باعث بروز شقاق مقعد شود. راه حل ساده درمان شقاق استفاده از پماد دیلتیازم است، مصرف این دارو در اغلب موارد نه تنها در بهبود و کاهش علائم شقاق موثر است بلکه می تواند در کاهش درد حاصل از این بیماری و درد پس از جراحی مقعد موثر باشد. این پماد عوارض جانبی خاصی را به همراه ندارد تنها در برخی موارد ممکن است با سردرد، سرگیجه و سوزش مقعد همراه شود.

نکات و نحوه ی مصرف پماد دیلتیازم

میزان دقیق مصرف دارو باید توسط پزشک تعیین گردد ولی برای استفاده از آن کافی است مقدار کمی از آن را بر روی انگشت خود بمالید و در خروجی مقعد استعمال نمایید. به طور معمول این دارو یکبار در صبح و یکبار در شب استفاده می شود. از جمله نکاتی که در مورد استفاده از این دارو باید بگوییم، عبارتند از :

 • در صورت حساسیت به این دارو یا هر ماده دیگری مثل مواد نگهدارنده یا رنگ ها پزشک خود را مطلع نمایید.
 • اگر همزمان از داروی دیگری استفاده کنید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا برخی از داروها اثرات دیگر داروها را خنثی می کند.
 • در صورت ابتلا به سایر بیماری ها یا مشکلات پزشکی با متخصص مربوطه مشورت نمایید.
 • درمان شقاق با پماد دیلتیازم در حدود ۸ هفته زمان می برد.
 • در صورتی که پس از مصرف متوجه عوارض این دارو مثل سردرد و سرگیجه شدید، کمی بنشینید تا این عوارض برطرف شوند.

موارد منع مصرف پماد دیلتیازم

موارد منع مصرف این دارو برای درمان فیشر عبارتند از :

 • مصرف این دارو برای مادران باردار و افرادی که قصد باردار شدن دارند، توصیه نمی شود از همین روی قبل از مصرف پزشک خود را مطلع نمایید.
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید، پزشک را از این موضوع آگاه نمایید.
 • داروی دیلتیازم را نمی توان همزمان با برخی از داروها استفاده نمود، این داروها عبارتند از :
 • پروپرانولول
 • کاربامازپین
 • کینیدین
 • میدازولام
 • تریازولام
 • استاتین‌ها مثل لواستاتین، سیمواستاتین،سایمتیدین، دیگوکسین، سیکلوسپورین
 • بتابلاکرها مثل آتنولول
 • مهار‌کننده‌ها یا القاکننده‌های متابولیسم کبدی مثل ریفامپین، بوسپیرون، کلونیدین،
 • داروهای بی‌حسی، دانترولن
 • داروهای قلبی
 • داروهای ضد فشار خون
 • داروهای ضد افسردگی سه‌حلقه‌ای
 • فنوباربیتال و فنی توئین (داروی درمان صرع)
 • تئوفیلین (گشاد کننده برونش)
 • داروهای مدر (ادرار آور)
 • کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون

آیا پماد دیلتیازم روش قطعی درمان شقاق یا فیشر مقعد است؟

پماد دیلتیازم را می توان به عنوان یکی از پماد های آنتی فیشر معرفی نمود، که قادر است التهاب و اسپاسم عضله اسفنکتر یا مقعد را کاهش دهد اما این پماد را نمی توان به عنواندرمان قطعی این بیماری دانست بلکه موارد استفاده از این پماد محدود به فیشر در مراحل ابتدایی و بهبود علائم بیماری است زیرا استفاده از پماد نمی تواند جایگزین درمان های قطعی این بیماری از جمله جراحی و استفاده از لیزر شود. در توضیح این درمان ها میتوان گفت جراحی، روش قطعی است اما از آنجایی که با سختی و عوارض گوناگونی مانندبی‌اختیاری همراه است، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که درمان شقاق با لیزر هیچ گونه از عوارض روش جراحی را نداشته و بدون درد و خونریزی بیماری شما را درمان خواهد نمود.

دسته ها :
شقاق مقعد پارگی یا زخم در مخاط درون یا پوست خروجی مقعد است که ممکن است توسط یک آسیب ناشی از اجابت مزاج مشکل یا مدفوع سفت و بزرگ و حتی اسهال شدید و آبکی ایجاد شود.
دسته ها :

علت ایجاد بواسیر خارجی چیست؟

بواسیر زمانی ایجاد می‌شود که رگ‌های مقعد منبسط و متسع می‌شوند. بواسیر شامل دو نوع می‌باشد: بواسیر داخلی و بواسیر خارجی. بواسیر خارجی معمولا در زیر پوست موجود در ناحیه مقعد پدیدار می شود. شایع‌ترین علت بواسیر خارجی، فشار بیش از حد وارد شده به روده در زمان اجابت مزاج می‌باشد. زنان باردار نیز معمولا در معرض ابتلا به بواسیر قرار می گیرند، زیرا رحم به رگ‌های مقعد فشار وارد می کند. 


علائم بواسیر خارجی چیست؟

علائم بواسیر خارجی بسته به شدت بواسیر متفاوت می‌باشند. برخی از علائم بواسیر عبارتند از:
 • ایجاد خارش در اطراف مقعد
 • وجود درد در اطراف مقعد
 • وجود غده و توده در اطراف مقعد
 • وجود خون در مدفوع

پیشگیری از ایجاد بواسیر خارجی

بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد بواسیر خارجی آن است که به هنگام یبوست به روده فشار وارد نشود. در زمان یبوست می‌توانید از ملین‌ها استفاده کرده و یا در رژیم غذایی خود، از فیبر بیشتری استفاده کنید.


نحوه تشخیص بواسیر خارجی

پزشک از انواع آزمایش برای تشخیص بواسیر خارجی استفاده می‌کند. این آزمایش‌ها عبارتند از:

 • پروکتوسکوپی
 • معاینه دیجیتالی مقعد (DRE)
 • کولونوسکوپی
 • سیگموئیدوسکوپی
 • آندوسکوپی
دسته ها :

درمان‌های خانگی یا روش‌های اثبات شده درمانی در مقایسه با عمل جراحی ریسک و درد کمتری دارند. زمان کوتاهی طول می‌کشد تا فرد به کار و فعالیت‌های روزانه خود برگردد. برای از بین بردن علائم، هموروئید را می‌توان در خانه درمان کرد.

دسته ها :

شقاق ( فیشر ) و بواسیر (هموروئید ) دو بیماری متفاوت در مقعد هستند که دانستن اختلاف آن ها از نظر علائم ، روش های درمان و شباهت‌های فراوان این دو بیماری ضروری است. در این مقاله ابتدا به شناخت این دو بیماری و سپس درمان های هر کدام می‌پردازیم.


دسته ها :

درمان هموروئید یا بواسیر بدون عمل جراحی با لیزر

وقتی فرد به یک بیماری رنج‌آور هموروئیدی مبتلا می‌شود، انتخاب درمان برای او مشکل خواهد شد. زیرا همیشه پزشک چند روش درمانی را همراه با معایب و مزایای آن بر سایر روش‌ها توضیح داده و توصیه می‌کند. در نهایت بیمار است که بین گزینه‌های ترجیحی پزشک حود انتخاب می‌کند. وقتی پای درمان‌های سنگین‌تری چون جراحی به میان می‌آید معمولاً فرد در انتخاب خود حساس‌تر می‌شود. از میان جراحی‌های هموروئیدی انواع لیزری آن از محبوبیت بیشتری در میان مردم برخوردار است. زیرا انسان‌ها تا جایی که بتوانند از تیغ برنده جراحی می‌گریزند. لیزر برای درمان تمامی انواع بواسیر مؤثر است.

درمان بواسیر با لیزر

درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر از چند مزیت بارز برخوردار است که عبارت‌ است از:

 1. این فرآیند برای بیمار بیش از حد دردناک و آزاردهنده نیست؛
 2. اغلب به بستری نیاز ندارد و فرد می‌تواند در همان روز انجام لیزر از بیمارستان مرخص شود؛
 3. به دلیل نداشتن دود و بخار ناشی از دستگاه بی‌خطر و ایمن است؛
 4. با امکان انسداد عروق خونی با کمترین میزان خونریزی حین عمل همراه است؛
 5. کمترین آسیب را به بافت‌های اطراف توده‌ی هموروئید می‌رساند و کم‌عارضه است؛
 6. زخم حاصل از لیزر سریع‌تر بهبود می‌یابد و نشانه‌ی کمتری از عمل بر جا می‌گذارد؛
 7. دارای درصد مؤفقیت بیشتر و عود کمتری است که البته این مورد به مهارت پزشک نیز بستگی دارد.
دسته ها :

پیشگیری از عود شقاق یا فیشر مقعد

عود و تکرار بیماری شقاق یا فیشر مقعد بستگی زیادی به برطرف کردن و درمان علت آن در کنار درمان خود بیماری دارد. در صورتی که فرد از یک بیماری زمینه‌ای شناخته شده نیز رنج می‌برد که در به وجود آمدن شقاق یا فیشر مقعد او ایفای نقش کرده، توجه به درمان و کنترل آن بیماری زمینه‌ای نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گاهی اوقات فرد در ادامه‌ی روند شیمی‌درمانی خود دچار فیشر مقعد شده است که دیگر بعید است با اتمام شیمی‌درمان و درمان شقاق مقعد، این بیماری در او تکرار شود.


دسته ها :

مراقبت از رکتوم

 • روزی حداقل ۳-۴ بار و بعد از اجابت مزاج داخل وان آب گرم بنشینید. قبل از نشستن در آب گرم، مقداری آب گرم در ناحیه مقعد بریزید. این کار به کاهش درد و اسپاسم در ناحیه مقعد کمک می کند. به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه نشستن داخل آب گرم را ادامه دهید. این کار درمان زگیل مقعدی را سرعت می بخشد.
 • به مدت چند هفته از پاک کردن مقعد با دستمال کاغذی و خشک خودداری کنید.
 • چند روز اول بعد از عمل، پس از اجابت مزاج، محل را با اسپری کردن آب تمیز کنید و فشار آب زیادی به این منطقه وارد نکنید.می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • پانسمان ناحیه مقعد باید به مدت ۷ تا ۱۴ روز باقی بماند. در طی این مدت باید پانسمان خود را تعویض کنید تا محل زخم تمیز بماند. ترشحات روی پانسمان کم کم به رنگ روشن در می آیند و زرد می شود. اگر ترشحات پانسمان به رنگ قرمز بود حتما به پزشک اطلاع دهید.

فعالیت ها

استراحت کنید اما مدت زیادی خوابیده نمانید. سعی کنید کم کم در خانه و اطراف آن راه بروید اما این مدت نباید خیلی طولانی شود.

رانندگی را به زمان بعد از تمام شدن داروهایتان موکول کنید و در زمان مصرف دارو ها از رانندگی خودداری کنید.

قبل از بازگشت به کار، با پزشک مشورت کنید. ممکن است زمان بیشتری برای استراحت نیاز داشته باشید.

داروها

شما تحت عمل جراحی قرار گرفته اید بنابراین درد داشتن امری طبیعی است. اگر درد دارید از داروهای مسکن که دکتر تجویز کرده است را استفاده کنید.

در مدت مصرف دارو ها کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارند انجام ندهید مانند رانندگی کردن.

از مصرف الکل خودداری کنید.

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی زگیل مقعدی

 • هرگز جلوی مدفوع خود را نگیرید. هر چه بیشتر مدفوع را کنترل کنید، مدفوع سفت تر می شود و شما را دچار یبوستمی کند. ممکن است پزشک برای شما داروی ملین تجویز کند. آنها را مصرف کنید تا به یبوست دچار نشوید. بهتر است یک اجابت مزاج راحت داشته باشید تا اینکه این کار را برای خود دردناک کنید.
 • مواد غذایی با فیبر بالا مصرف کنید.
 • یه مقدار زیادی مایعات مصرف کنید.
 • بعد از اولین اجابت مزاج باز هم غذاهای با فیبر بالا را ادامه دهید.
منبع: بیچشک
دسته ها :
X